Gezici İş Sağlığı Aracı

Mobil sağlık taramaları, çalışanların iş tanımı ve meslekleri doğrultusunda gerekli durumlarda ve belli aralıklarla yaptırmaları gereken tahlil ve tetkikleri kapsamaktadır. Bu işlemlerin kolay ve hızlı yapılması hem işveren hem de çalışanlar için oldukça önemlidir.

Mobil sağlık taramaları sayesinde, gerekli durumlarda yerinde yapılan tahlil ve tetkiklerle yer değişikliği ve buna bağlı lojistik kayıplar, zaman kayıpları en az seviyeye indirilmektedir.

Özellikle kalabalık gruplarda ihtiyaç duyulabilecek sağlık hizmetlerinin mobil hizmetler alınarak yapılabilmesi oldukça önemli avantajlar sağlar.

Gezici Sağlık Taraması Hizmetleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği kanun ve yönetmelikler, çalışma ortamı ve çalışan sağlığı ile ilgili çeşitli gereklilikler belirlemiştir. İşverenlerin ve çalışanların bu gereklilikler doğrultusunda ilerleyebilmesi için bazı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlerden düzenli sağlık taramasından geçmek, meslek hastalıkları için ve diğer konularda düzenli kontrollerin yapılabilmesi beraberinde çeşitli zorluklar getirebilmektedir.

Gezici sağlık taraması hizmetleri sayesinde bu gerekliliklerin iş yükü oldukça azalmaktadır. Çünkü bu şekilde hizmet alındığında işyerine gelen ekipler tarafından, steril ve konforlu bir ortamda kolaylıkla gerekli işlemler tamamlanır. Çalışanların kontrol, tahlil ve tetkik sonuçları hızlı şekilde hazırlanır.

Mobil sağlık taramaları, pek çok kurum için oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır. Böylelikle çalışanın ilgili sağlık kurumlarına başvuru yapmasının önüne geçilir, işyeri ve çalışan için zaman ve lojistik açısından tasarruf sağlanır.

Mobil Sağlık Taramaları Kapsamı

Zaman ve enerji tasarrufu sağlayan mobil taramalar sayesinde pek çok işlemin uygulanması kolaylaşmıştır. İlgili sağlık kurumlarında birden fazla birim ziyareti gerektiren, uzun saatler ve hatta günler alabilen tetkikler bu hizmetle oldukça kolaylaşmıştır.

Bu sağlık taramaları şu hizmetleri kapsamaktadır;

Mobil sağlık ekibi tarafından yapılan bazı tetkikler şunlardır;

  • İşitme Testi (Odyometri)
  • Akciğer Grafisi
  • Solunum Fonksiyon Testi (SFT)
  • Aşı Uygulamaları
  • Laboratuvar Tetkikleri
  • Görme Bozuklukları ve Renk Körlüğü Taramaları
  • Portör Taramaları

Mobil Sağlık Taraması Aracı

Bu araçlarla verilen hizmetler sayesinde çalışanların gerekli işlemleri tamamlamak ve tetkikleri yaptırabilmek için lokasyon değiştirmesi gerekmez, verim kaybının önüne geçilir. Pek çok açıdan kurum ve çalışana avantajlar sağlayan hizmetleri alanında uzman bir kadroyla ve ÇALIŞANLARIN SAĞLIK GÖZETİMİNE YÖNELİK TIBBİ TETKİKLERİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK  konusunda yetkin bir yerden almak oldukça önemlidir.

ESEM Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak, insan sağlığını ön planda tutan, deneyimli ve uzman kadromuzla mobil şekilde sağlık taraması hizmeti vermekteyiz. Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak ve başvuru yapmak için bize ulaşabilirsiniz.

Mobil sağlık ekibi tarafından yapılan bazı tetkikler

İşitme Testi (Odiometri )
Duyma kayıpları hem kişinin yaşantısını hem de iş verimini etkileyebilir. Herhangi bir işitme problemi varsa bu test sayesinde tespit edilerek gerekli tedbirlerin zamanında alınması sağlanabilir.
Akciğer Grafisi
Pek çok önemli akciğer hastalığı basit bir grafi ile tespit edilebilir. Erken teşhis ile bu hastalıkların etkili tedavisi mümkündür.
Solunum Fonksiyon Testi
Solunum fonksiyon testi ile akciğerde dolaşan havanın hacmi ölçülmektedir. Test, akciğer yetmezliğinin düzeyini belirleyebildiği gibi bazı meslek hastalıklarının gelişimini de tespit edebilir.
Aşı Uygulamaları
Gezici iş sağlığı araçlarında, soğuk zincir kuralları ve ilgili mevzuat dikkate alınarak aşılar saklanmaktadır. Tetanos, grip ve hepatit gibi aşılar yapılabilmektedir.
Laboratuar Tetkikleri
Hemogram ve karaciğer fonksiyon testi gibi kan tetkikleri, kan grubu tespiti ve çeşitli idrar tahlilleri bu kapsamda değerlendirilir.
Görme Bozuklukları ve Renk Körlüğü Taramaları
Görme duyusunu etkileyen rahatsızlıkların tespiti amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bulanık görme, hipermetrop, miyop gibi bozukluklar veya renk körlüğü gibi durumlar bu şekilde tespit edilebilir.
Portör Taramaları
Özellikle de insan veya gıda ile etkileşimin yüksek olduğu sektörlerde, işe girişte istenen bir taramadır. Mikroorganizmalardan kaynaklanan bulaşıcı hastalıkların tespit edilebilmesi amacıyla yapılmaktadır.
Online Teklif Formu