Gezici İSG Aracı

Gezici İSG aracı, çalışanların sağlık gözetimine yönelik yaptırılacak tıbbi tetkiklerin usul ve esaslarını belirleyen yönetmelik uyarınca tıbbi tetkik hizmetlerinin verilmesini sağlar. Bu hizmeti yalnızca iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermeye yetkisi olan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) verebilir.

Gezici İSG aracı panelvan, minibüs, kamyon ve kamyonet gibi motorlu araçlardan oluşturulabilir. Bu araçlarda, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile belirlenen pek çok tıbbi tetkik yapılabilir. Özellikle çalışanların sağlık taramalarının sıklıkla yapılması gereken iş kollarında bu araçlarla verilen hizmetler iş yeri ve çalışanlar açısından büyük kolaylık sağlar.

Gezici İSG Aracı Hizmetleri

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen yetkiyle çalışan Gezici İSG, iş yerlerinde gerekli olabilecek pek çok sağlık hizmeti ve işleminin yapılmasına olanak sağlayan mobil sağlık aracı olarak tanımlanabilir. Bu hizmetlerin kapsamı Sağlık Bakanlığınca belirlenen kural ve mevzuatlarla sınırlandırılmıştır.

Hizmeti vermek için ilgili kurumlardan alınacak izin belgesi gereklidir. Gezici İSG, işe giriş sağlık raporu gibi belgelerin alınmasını kolaylaştırır, iş yerlerinde çalışanların sağlık kontrollerinin yapılmasını sağlar ve böylece iş ve zaman kaybını engeller. Meslek hastalığının tespiti gibi çeşitli İSG hizmetleri bu araçlarla verilebilmektedir.

İSG hizmeti vermeye yasal yetkisi olan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri, bu aracı gerekli donanım ve sağlık personeli eşliğinde kullanabilir. İSG araçları, güncel teknolojiye uygun pek çok donanıma sahiptir. Bu sayede pek çok sağlık taraması ve işlemi çalışanların işe gelmeleri engellenmeden yapılabilir.

Gezici İSG Aracı

Gezici İş Sağlığı ve Güvenliği Aracında Verilebilen Hizmetler

İş gücünden, zamandan tasarruf ederek gerekli sağlık hizmetlerinin alınmasını sağlayan araç, bu nedenle pek çok kurum ve kuruluşta tercih edilmektedir. Kan ve idrar tahlili yapılabilen, kan grubu kartı gibi belgelerin hazırlanabildiği araçta başka tetkik ve hizmetler de mevcuttur. Bunlar;

  • Akciğer grafisi
  • Odyometri
  • Solunum fonksiyonu testi
  • Tetanos aşısı
  • EKG
  • Göz muayenesi
  • Portör muayeneleri
  • Biyokimya tetkikleri
  • Mikrobiyoloji tetkikleri gibi hizmetlerdir.

Aracın kapasitesi ve içinde yer alan tıbbi malzemelere göre bu tetkik ve hizmetler değişiklik gösterir.

İş sağlığı ve güvenliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından güvenceye alınmış, denetleme ve düzenlemeleri sık sık yapılan bir konudur. Bu hususta verilecek hizmetlerin kalitesi, kolaylığı, hızlı olması gibi faktörler pek çok iş yerince önemsenmektedir. Bu araçlar sayesinde her yerde kolaylıkla alınabilecek bu tür hizmetlerin performans ve zaman açısından kazanç sağladığı bilinmektedir.

İş yeri sağlığı ve güvenlik birimi OSGB uygulamalarından olan gezici İSG aracı oldukça fazla talep görmekte, pek çok iş yeri tarafından kullanılmaktadır. Ortak sağlık ve güvenlik birimi olarak hizmet veren kurumlarda bu araçlar dışında da hizmetler vardır. OSGB tarafından çeşitli eğitimler verilebilir, belgeler düzenlenebilir, çalışanlar gerekli kurs ve işlemler sonrasında sertifikalandırılabilir.

ESEM Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak iş sağlığı ve güvenliğini önemsiyoruz. Bünyemizdeki profesyonel ekipmanla, eğitimli ve deneyimli ekibimizle pek çok hizmet ve desteğe ulaşmanızı sağlıyoruz. Mobil sağlık hizmeti ve diğer konularda bilgi ve fiyat almak, hizmetlerimizle ilgili detaylarla ilgili bize başvurabilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliğine dair tüm soru ve sorunlarınıza profesyonel, doğru yanıtlar almak için bize ulaşın.

Paylaş