İSG Katip

İSG katip, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla hizmete giren bir yazılımdır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin çevrimiçi sunulması ve takibi zorunludur. Bu yazılım sayesinde işlemlerin yapılması kolaylıkla mümkün olmaktadır.

İSG katip sayesinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurumlar ve diğer sistemler eş zamanlı çalışır. Verilerin gözlemlenmesi, analizi ve raporlanması süreçlerinde bu yazılım kullanılır. Bu yazılım sistemi içinde tüm Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB), iş yeri hekimleri vb. tanımlanmıştır. Stajlar, görevlendirmeler ve buna benzer pek çok işlem bu sistem içinden yapılmaktadır.

İSG Katip Nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı müdürlük tarafından 2010 yılında hazırlanmış bir yazılımdır. İSG-Katip e-Devlet şifresi ile girilen bir yazılımdır ve bu sisteme bağlı şekilde çalışır. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin denetimi, yönetimi ve diğer işlemleri bu sistem üzerinden yapılmaktadır.

Bu sayede hem alandaki çalışanlar için hem de bakanlık denetimleri için kolaylık sağlanmaktadır. Ayrıca çalışmaların tescili, hızlı şekilde devlet kurumlarına işlenmesi de bu yazılım aracılığıyla sağlanmış olur.

İSG-KATİP girişi yapıldığında bireysel ve kurumsal menünün ayrıldığı görülecektir. Bu ayrımda kurumsal kısmı iş yerleri ve OSGB’ler, bireysel kısmı ise iş güvenliği uzmanları, iş yeri hekimleri ve diğer iş sağlığı ve güvenliği personelleri işlem yapabilmektedir.

  • Sözleşme sürelerinin kontrolü,
  • Mevzuat güncellemeleri,
  • OSGB ve İSG profesyonelleri tarafından verilen hizmetlerin takibi,
  • İl bazında OSGB bilgilerine ulaşmak için bu yazılım kullanılmaktadır.
isg-katip

İSG-Katip Kullanımı

İSG Katip, kullanım kolaylığı ve içeriğindeki detaylı hizmetlerle oldukça işlevsel ve yararlı bir uygulamadır. Bunun yanı sıra oldukça geniş kapsamdaki pek çok hizmetin yapılmasına da imkân sağlar. Kapsamlı bir uygulama olması nedeniyle özellikle sistem ve konulara ilişkin terminolojiye hâkim olmayan kişiler sistemde ilerlemekte zorluk yaşayabilir.

  • Sistemin kullanılabilmesi için SGK Sicil Servisi’ne başvurulmalı ve sisteme giriş yetkisi alınmalıdır. Bu yetki olmadığı takdirde sistem üzerinde ilerleme mümkün olmamaktadır.
  • İSG Katip’e giriş yapılması için yetkili kişinin e-devlet şifresine gereksinim vardır.
  • Ardından farklı pek çok hizmet için buna uygun alanlarda ilerlenerek işlemler kolaylıkla tamamlanabilir. Kısa süre içinde sistemdeki bilgiler tüm kullanıcıların görebileceği şekilde yüklenmiş olacaktır.

Örneğin; İş güvenliği uzmanı ya da iş yeri hekimi ile çalışan kurumlar sol taraftaki menüden “Hizmet Alan İş Yeri Modülü”nün tıklamalıdır. Ardından tıklanacak onay butonu aracılığıyla atama tamamlanır bu kişileri resmi olarak işe başlatmış olur.

ESEM Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi, alanında yetkin ve deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir. İSG ve OSGB ile ilgili merak ettikleriniz, yetkilendirme başvurularınız ve danışmanlık almak için bize başvuru yapabilirsiniz. Pek çok konuya dair soru ve sorunlarınız, başvurularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş