Mobil Sağlık Taraması Yapan Firmalar

Mobil sağlık taraması yapan firmalar düzenli olarak veya gerekli görülen durumlarda sağlık taraması ihtiyacını karşılamak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Mobil bir tarama, gezici iş sağlığı aracı olarak da bilinen araçlarla gerçekleştirilmektedir.

Mobil sağlık taraması yapan firmalar genellikle Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB) arasında yer almaktadır. Mobil taramalar, gerekli olan tüm ekipmanları ve teknik donanımı barındıran araçlarla gerçekleştirilir. Taramalar sağlık çalışanları nezaretinde yapılır. Mobil sağlık tarama aracı, minibüs benzeri bir araçtır ve sağlık taraması, araç içindeki tıbbi donanımlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Mobil Sağlık Taraması Nasıl Yaptırılır?

İş sağlığı ve güvenliği, tüm firmaların dikkat göstermesi gereken önemli bir alandır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun öngördüğü gereklilikleri yerine getirmek işverenler için bir ödevdir. İSG tedbirlerinin alınması çalışan sağlığının korunmasına katkıda bulunduğu kadar işletme ve firmaların da prestijlerini arttıran bir unsurdur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca oluşturulan kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapılan taramalar son derece önemlidir. Risk analizi yapılıp ilgili tedbirler alındığında, ölüm ve yaralanma ihtimali azalır. Aynı zamanda anayasal bir zorunluluk da yerine getirilmiş olur.  Peki mobil sağlık taraması nedir?

Gerekli görülen hallerde bir şirket veya kurum bünyesindeki çalışanlara yönelik bazı tıbbi tetkikler gerçekleştirilmektedir. İlgili tetkikler mobil bir araç bünyesinde yapılmaktadır. Bu faaliyet, mobil sağlık taraması olarak isimlendirilmektedir. Tarama kapsamında hangi tıbbi değerlere bakılacağı, çalışılan sektörün ihtiyaçlarına göre değişebilmektedir.

mobil-saglik-taramasi-yapan-firmalar

Mobil Sağlık Taraması Yapan Firmalar Nelerdir?

OSGB olarak da bilinen ortak sağlık ve güvenlik birimleri; iş sağlığına ilişkin hususlarda belli hizmetler sağlamaktadır. Bunlar arasında iş yeri hekimi, iş yeri hemşiresi ve gezici sağlık tarama araçları da yer almaktadır. ESEM OSGB aracılığıyla İSG alanındaki pek çok yasal zorunluluğu karşılayabilir ve profesyonel danışmanlık alabilirsiniz.

Mobil tarama nedir? Mobil bir tarama için gezici araçlara ve sağlık personeline ihtiyaç duyulur. Bir kurum veya şirket bünyesindeki çalışanlara minibüs benzeri bir araç içinde çeşitli tetkikler gerçekleştirilir. Bu tetkikler çalışanların sağlıklarının korunması ve işlerine sağlıklı olarak devam edebilmeleri için gereklidir. Çünkü bazı meslek hastalıkları sinsice ilerleyerek zamanla kişiyi iş yapamaz hale getirebilir.

İşverenler mobil taramalar için gezici İSG aracı seçeneklerine ihtiyaç duymaktadır. Taleplerinizi en hızlı, güvenli ve yasalara uygun olarak karşılamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimiz sizi ihtiyaç duyacağınız pek çok konuda bilgilendirecek ve tarama aracı talebinizi en kısa zamanda yerine getirecektir.

mobil-saglik-taramasi-yapan-firmalar

Sağlık Taraması Nerede Yapılır?

Kişiler veya kurum çalışanları belli aralıklarla sağlık durumlarını kontrol ettirmek isteyebilirler. Check-up olarak da bilinen bu taramalar ile pek çok hastalık ciddi bir hal almadan önlenebilir olmaktadır. Taramalar insan vücudundaki birçok bölge için gerçekleştirilebilmektedir. Tam kan sayımı, akciğer grafisi veya batın USG gibi tetkikler bunlara örnek olarak verilebilir.

Benzer bir mantıkla firmalar da çalışanlarının işlerine sağlıklı bir şekilde devam edebilmesini sağlamak için mobil taramalar yaptırmaktadır. Peki mobil tarama araçlarında hangi tetkikler gerçekleştiriliyor? Daha önce de değindiğimiz üzere tetkikler sektörün ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmektedir. İlgili tetkik ve muayeneleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

  • Portör muayenesi
  • Tam kan sayımı
  • İşitme testi
  • Solunum fonksiyon testi
  • Akciğer grafisi
  • Aşı uygulamaları

Portör muayenesi ile bazı bulaşıcı hastalıkların tespiti yapılmaktadır. Aşı uygulamaları, yaygın görülen veya sektöre özgü olabilen bazı hastalıkların kişide görülmesini önleyebilmektedir. Tam kan sayımı veya karaciğer fonksiyon testi ise birkaç tüp kan ile kolayca yapılabilmektedir.

Mobil Sağlık Aracı Fiyatları

Tıbbi ekipmanlar ile sağlık çalışanlarının bulunduğu gezici sağlık taraması araçları, yasal bir koşulun yerine getirilmesi noktasında önemli hizmetler sunmaktadır. Bu araçlarda sektörün gerekliliklerine uygun olarak göz, kulak veya boğaz muayenesi yapılabilmektedir. Aynı şekilde bazı kalp ve damar hastalıkları da teşhis edilebilmektedir.

Yapılan taramalar neticesinde sorunlu bulunan değerlere ulaşılırsa kişi bilgilendirilir ve önlem alması sağlanır. Hayat tarzı değişiklikleri veya çeşitli ilaçların kullanımı ile kişinin sağlığı korunmaya çalışılır. Anormal sonuçlar iş yeri hekimi ile de paylaşılır.

Mobil sağlık tarama aracı yönetmeliği var mı? Evet, ilgili yönetmelik “Çalışanların Sağlık Gözetimine Yönelik Tıbbi Tetkiklerin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” ismiyle bilinmektedir. İlgili yönetmelik 31725 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanmıştır. Satılık mobil sağlık tarama aracı veya 2.el mobil sağlık aracı mevcut mu? Evet, bu araçlara genellikle sağlık hizmetleri sunan kuruluşlar veya OSGB’ler ihtiyaç duymaktadır. Araç fiyatları, araçların kapasitesine ve içerisindeki teknik/tıbbi donanımlara göre değişebilmektedir.

Paylaş