Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporu nereden alınır? Özel poliklinikler, muayenehaneler, hastaneler ve aile sağlık merkezleri sağlık raporu alınabilecek kuruluşlar arasındadır. Bu rapor günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin işe giriş aşamasında veya evlilik öncesinde sağlık raporuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Sağlık raporu nereden alınır, evlilik için süreç nasıl işler? Evlenmeyi planlayan bireyler, sağlık raporu için kayıtlı oldukları Aile Sağlığı Merkezlerine müracaat edebilirler. Bu işlem telefonla da gerçekleştirilebilir. Görüşme esnasında süreç hakkında bilgi alınır ve gerekli belgeler hazırlanır. Tahlil için kişilerden kan alınır ve bu işlem genellikle sabah erken saatlerde gerçekleştirilir. Ayrıca tüberküloz gibi akciğer hastalıklarının tespit edilebilmesi için akciğer grafisi de çekilir. Tahliller sonucunda herhangi bir hastalığın tespiti halinde gerekli bilgilendirme yapılır ve tedavi için yönlendirilir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır İş İçin?

Aile hekimliğinden sağlık raporu nasıl alınır? İşe giriş öncesinde standart bir işlem olarak kişiden sağlık raporu istenmektedir. İşe giriş sağlık raporu nereden alınır? Bu raporu almanın en kolay yollarından biri aile hekiminden randevu alarak işlemleri başlatmaktır. Aile hekiminize durumunuzu ve rapora neden ihtiyaç duyduğunuzu bildirmeniz halinde hekiminiz gerekli işlemleri başlatacaktır.

Evlilik için istenen sağlık raporunda neler var? Evlilik öncesinde çiftlere belli tahliller yapılır. Bu kontrol hem anne ve babanın hem de doğacak çocukların sağlıkları için son derece önemlidir. Böylece anneden bebeğe geçebilecek bazı bulaşıcı hastalıklar ile çiftlerin birbirlerine bulaştırabileceği bazı hastalıkların önüne geçilebilir. Evlilik öncesi yapılan kontrollerde hangi hastalıklara bakılıyor?

 • HIV/AIDS, sifilis, Hepatit B, Hepatit C gibi bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları
 • Kan uyuşmazlığı tespiti için kan grubu araştırması (öncesinde bilinmiyorsa)
 • Tüberküloz gibi akciğer hastalıkları
saglik-raporu-nereden-alinir

Sağlık Raporu En Kolay Nasıl Alınır?

En kolay sağlık raporu nasıl alınır? Bu raporu almanın en pratik yollarından biri, kayıtlı olunan aile hekimine başvurmaktır. Bu amaçla Aile Sağlığı Merkezinize gidip durumunuzu bildirebilirsiniz. Sağlık raporu neden alınır? Evlilik, ehliyet veya işe giriş gibi amaçlarla sağlık raporuna ihtiyaç duyulabilmektedir. Sağlık raporu alma işlemi için müracaat edebileceğiniz kuruluşlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Aile Sağlığı Merkezleri
 • Özel poliklinikler
 • Özel hastaneler
 • Muayenehaneler
 • Tıp merkezleri

Evlilik kararı için bireylerin hem bedensel hem de zihinsel anlamda sağlıklarının yeterli bir seviyede olması beklenmektedir. Evlilik öncesi yapılan testler, özellikle de doğabilecek çocuklar açısından koruyucu özellikte olmaktadır. Örneğin HIV gibi bir enfeksiyon faktörünün taşıyıcısı olan bir anneden bebeğe virüs bulaşabilmektedir. Böyle bir durum tespit edildiğinde, eğer çocuk sahibi olunması planlanıyorsa tüp bebek yöntemi bir çözüm olarak sunulmaktadır.

saglik-raporu-nereden-alinir

Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Devlete bağlı sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almanın bir ücreti bulunmamaktadır. Özel tıp merkezlerinden veya hastanelerden rapor almak içinse belli bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Doktor raporu nasıl alınır? İşe giriş veya evlilik için istenen sağlık raporu ile belli bir rahatsızlık sonucu istenen raporlar karıştırılmamalıdır. İşten veya okuldan çeşitli sağlık sorunları gerekçe gösterilerek izin istendiği zaman bir sağlık kuruluşundan rapor alınması gerekebilmektedir.

İşe giriş, evlilik ve ehliyet amacıyla sağlık raporunun gerekmesi hem kişisel hem de toplumsal sağlık açısından önemli bir tedbirdir. Örneğin sürücülerin gerekli bedensel ve zihinsel yeterlilikte olması, trafikteki tüm araçların güvenliği açısından önemlidir.

Aile Hekimliğinden Sağlık Raporu Alınır mı?

Pek çok gereksinim için Aile Sağlığı Merkezleri’nde hizmet veren aile hekimlerinden rapor alınabilmektedir. Peki ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır? Bu amaçla Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan özel sağlık kuruluşlarına, Aile Sağlığı Merkezlerine veya çeşitli hastanelere başvurabilirsiniz.

Sürücü belgesi ya da yaygın ismiyle ehliyet için yukarıda bahsedilen kurumlardan sürücü olur ibareli rapor almak gerekmektedir. Bu amaçla sağlık raporu alınırken kimlik ve biyometrik fotoğraflara ihtiyaç duyulmaktadır. Hekim tarafından yapılan kontrollerde;

 • İşitme kaybı
 • Denge sistemini etkileyen problemler
 • Baş dönmesine yol açabilecek hastalıklar
 • Uyku bozuklukları
 • Eklem hareketlerinde kısıt
 • Bazı kalp-damar hastalıkları
 • Epilepsi gibi nörolojik hastalıklar
 • Gece körlüğü / renk körlüğü
saglik-raporu-nereden-alinir

gibi durumlar açısından kişi değerlendirilmektedir. Hastaneden sağlık raporu nasıl alınır? Raporu hangi amaçlarla aldığınıza bağlı olarak gerekli belgeleri yanınızda bulundurmalı ve ilgili sağlık kuruluşlarına müracaat etmelisiniz. Peki e-nabızdan sağlık raporu nasıl alınır? Sağlık kurulundan almanız gereken bir rapora veya engellilik düzeyini gösterir bir belgeye ihtiyacınız varsa, MHRS üzerinden sağlık kurulu randevusu oluşturabilirsiniz.

Paylaş